Громадський діяч Марина Бурмака
15 травня 2017

Чоловік президента. Чим перші джентльмени відрізняються від перших леді

Чоловік президента. Чим перші джентльмени відрізняються від перших леді

 

 Подружжя жінок - світових лідерок (президенток і прем'єр-міністрів) називають по аналогії з «першої леді» - «першими джентльменами». Обговорюють їх значно менше, тому їх роль відрізняється від становища жінок.

 

 

Скільки у світі перших джентльменів

 

За останні півстоліття жінки займали позицію президента або прем'єр-міністра у 59-ти країнах. Першою жінкою-прем'єром стала Сірімаво Ратватте Діас Бандаранаїке на Шрі-Ланці (у 1960 році), першою жінкою-президентом - Ісабель Перон в Аргентині (в 1974-му). Зараз діючих жінок - президентів і прем'єр-міністрів 15, в тому числі у Швейцарії, Хорватії, Чилі і Бангладеші. Десять з них перебувають у шлюбі.

 

Прем'єр-міністр Великобританії Тереза ??Мей майже 40 років - дружина інвестиційного банкіра Філіпа Мея, чоловік канцлера Німеччини Ангели Меркель - квантовий хімік Йоахім Зауер, чоловік прем'єр-міністра Норвегії Ерни Сульберг - працівник Федерації норвезьких підприємств і галузей промисловості Синдре Фіннес.гендер первая леди первый джентльмен женщина-президент сексизм равные возможности Марина Бурмака

 

У деяких глав держави або уряду немає офіційного чоловіка або дружини, як було у випадку з французьким лідером Франсуа Олландом, - в такій ситуації опинилася і колишня прем'єр-міністр Австралії Джулія Гіллард, яка до моменту вступу на посаду вже чотири роки перебувала в стосунках з перукарем Тімом Метісоном. Правда, вона визнавала, що в Австралії ставлення до цього питання простіше - і вона навряд чи змогла б зайняти таку високу посаду в США, будучи незаміжньою і без дітей.

 

На цій посаді виявлялися і розлучені жінки, і ті, хто ніколи не були заміжніми - як президент Литви Даля Грібаускайте або колишня президент Кореї Пак Кин Хе; остання прийняла рішення «не відволікатися» на сім'ю.

 

Буває і так, що у жінки-прем'єра є перша леді, а не джентльмен: у 2010 році, як тільки це стало можливим в Ісландії, одностатевий шлюб зі своєю партнеркою зареєструвала Йоханна Сігурдардоттір, до того моменту вже рік керувала країною на посаді прем'єра.

 

Які обов'язки передбачає ця роль

 

гендер первая леди первый джентльмен женщина-президент сексизм равные возможности Марина БурмакаЯк і у випадку з першою леді, обов'язки, пов'язані з титулом першого джентльмена, можуть бути різними - і не завжди вони чітко прописані. Сюди може входити як турбота про офіційну резиденцію, так і організація прийомів або управління благодійним фондом. Але є й винятки на кшталт Мальти: чоловік або дружина чинного президента Мальти зобов'язані залишити свою кар'єру і повністю присвятити себе громадській роботі, зокрема в благодійному фонді глави держави Maltа Community Chest Foundation. Так, в 2012 році Едгар Прека (чоловік нинішньої президентки Марі-Луїз Колейро Прека, якого ще називають «сором'язливим першим джентльменом») покинув авіакомпанію Air Malta, де пропрацював більше тридцяти років, щоб допомагати дружині в її виборчої кампанії. Поряд з офіційними обов'язками він продовжує займатися своїми хобі - кулінарією і фотографією.

 

Звільнення з колишнього місця роботи заради підтримки дружини може бути також особистим вибором. Саме так вчинив Тім Метісон, цивільний партнер Джулії Гіллард, прем'єр-міністра Австралії з 2010 по 2013 рік. 53-річний стиліст-перукар покинув роботу в салоні (завдяки якій вони і познайомилися з Гіллард) і вирішив повністю присвятити себе доброчинності. Зокрема, він підтримував об'єднання Australian Men's Sheds Association, що займається соціальною допомогою і працевлаштуванням чоловіків, в тому числі тих, які вийшли на пенсію. Крім цього, він був амбасадором Міністерства охорони здоров'я у справах людей похилого віку Австралії та з питань чоловічого здоров'я. Згодом, залишивши пост, колишній перший джентльмен навіть звинувачував у недостатньому ентузіазмі свою послідовницю, дружину Тоні Ебботт Маргарет: «Я розчарований тим, що вона зовсім не залучена в благодійність. Чим вона займається? Особисто я за три роки відвідав 60 заходів».

 

Чим перший джентльмен відрізняється від першої леді

 

Насправді нічим. Крім розпливчастих обов'язків, як для перших леді, так і для перших джентльменів, цейгендер первая леди первый джентльмен женщина-президент сексизм равные возможности Марина Бурмака статус приносить підвищену увагу з боку таблоїдів, завищені очікування публіки, критику зовнішності або професійної діяльності.

 

Відразу після вступу Терези Мей на посаду прем'єр-міністра Великобританії під прицілом журналістів виявився її чоловік, інвестиційний банкір Філіп Джон Мей. Причиною послужив передбачуваний конфлікт інтересів його «посад». У публікації The New York Times навіть пожартували, що містер Мей легко відбудеться, якщо увагу ЗМІ буде прикута не до його професійної діяльності, а до черевиків (у зв'язку з цим автор статті пригадав заголовок в британському таблоїді: «Чоловік Терези Мей затьмарив її своїм сексі-костюмом»).

 

Публіка і преса дійсно люблять дискутувати на тему того, чим повинні займатися, як повинні виглядати і вести себе на публіці перші леді і джентльмени. Досить подивитися, як обговорюють Меланію Трамп - її стиль, професійне минуле і походження, а також відповідність ролі першої леді країни. Аналогічна увага буває прикута і до чоловіків: все того ж Тіма Метісона австралійська преса називала не інакше як «first bloke» («перший хлопець»). Втім, сам Метісон іноді давав цьому привід: наприклад, при зустрічі з королевою Єлизаветою II в день весілля принца Вільяма Метісон вітав її словами: «You again!» («Знову Ви!»).

 

Подружжю світових лідерів - жінок діставалося і раніше. Зокрема, чоловіка найзнаменитішої жінки-прем'єра - бізнесмена і шанувальника гольфа сера Дениса Тетчера, який прожив з Маргарет Тетчер 52 роки, одного разу назвали «шовіністом світового рівня, одруженого на символі жіночої рівноправності».

 

гендер первая леди первый джентльмен женщина-президент сексизм равные возможности Марина БурмакаЯк до цього ставляться самі перші джентльмени

 

Ступінь публічності перших джентльменів (і те, скільки ми про них знаємо) безпосередньо залежить від того, як вони самі захищають своє право на особистий простір і самовизначення. Наприклад, чоловік прем'єр-міністра Норвегії Синдре Фіннес (також очолює один з напрямків Федерації норвезьких підприємств і галузей промисловості) говорить, що любить своє становище і часто спілкується з пресою. Фіннес охоче ділиться і історіями про те, як бути єдиним чоловіком в компанії дружин лідерів країн Північної Європи, і про те, як провів день з Мішель Обамою, поки дружина була на офіційних зустрічах. А ще пишається тим, що кожен вечір готує вечерю для дружини і дітей.

 

В цей же час повною протилежністю Фіннес можна назвати Йоахіма Зауера, чоловіка Ангели Меркель, однієї з найвпливовіших жінок у світі. Зауер, професор Берлінського університету ім. Гумбольдта, з моменту вступу Меркель на посаду канцлера Німеччини відкрито демонстрував свою байдужість до титулу першого джентльмена і пов'язаного з ним офіціозу. На першу інавгурацію Меркель він навіть не прийшов - і спостерігав за трансляцією по телевізору, сидячи в лабораторії. Зауер суворо охороняє свій особистий простір. «Я не буду нічого відповідати у ваш мікрофон», - сказав він одному з журналістів в 2005 році на Байрейтскому фестивалі. Ось уже дванадцятий рік поспіль він залишається вірним собі і категорично відмовляється спілкуватися з пресою на теми, що не стосуються його професійної діяльності.

 

Чи продовжують вони працювати

 

Що точно об'єднує перших леді та джентльменів, так це факт, що їх титул і передбачувані обов'язки,гендер первая леди первый джентльмен женщина-президент сексизм равные возможности Марина Бурмака незалежно від завантаженості, ніяк не оплачуються. Свого часу в журналі Time була опублікована стаття, яка пропонувала Президенту США Бараку Обамі почати боротися з нерівністю в оплаті праці безпосередньо з Білого Дому: Мішель працює 24 години на добу 7 днів на тиждень, а зарплату при цьому не отримує. Це одночасно й одна з головних відмінностей у становищі перших джентльменів і перших леді: на відміну від жінок, часто вимушених переривати кар'єру заради ролі «дружини свого чоловіка», багато чоловіків залишаються у професії навіть після обрання їх дружин на пости лідерів держав. Так вчинили Філіп Мей, Йоахім Зауер, а також Стівен Киннок, чоловік колишнього прем'єр-міністра Данії Хелле Торнінг-Шмітт.

 

Є ще і радикальний приклад колишнього президента Аргентини Нестора Кіршнера, який залишався одним з найвпливовіших людей на політичній арені в країні вже після того, як місце Президента зайняла його дружина, Христина Фернандес де Кіршнер.

 

Чи немає тут сексизму

 

В якомусь сенсі сам титул може розглядатися як сексистський - це стосується і першої леді, і першого джентльмена. Адже по суті адміністративна робота глави держави ніяк не пов'язана зі спідницею дружини або професією чоловіка президента або прем'єр-міністра. Але до чоловіків публіка і ЗМІ все-таки менш вимогливі і уважні. Їх менше критикують за вибір нарядів, небажання кинути роботу або відмову весь час знаходитися поряд з дружиною. Подібне рішення прийняв чоловік колишнього прем'єр-міністра Данії Хелле Торнінг-Шмітт, який не тільки зберіг за собою посаду в адміністрації Всесвітнього економічного форуму і залишився податковим резидентом Швейцарії, але і протягом прем'єрського терміну дружини займався власною політичною кар'єрою у Великобританії. І звичайно, нікому не приходить в голову складати рейтинг найсексуальніших перших джентльменів, як це регулярно відбувається з першими леді.