Громадський діяч Марина Бурмака
25 травня 2017

Хто винен в українській економічній катастрофі 2013-2016 рр.?

Хто винен в українській економічній катастрофі 2013-2016 рр.?

 

Російська військова агресія - головна, але не єдина причина економічної кризи України останніх років. Важливу роль зіграли внутрішні чинники, точніше - політика Національного банку України. Про це йшлася мова під час круглого столу «Розвиток України. Суспільно-економічні інструменти змін», в якому взяла участь керівник Українського Центру суспільного розвитку Марина БУРМАКА.

 

 

Саме Нацбанк завдав «смертельного удару» економіці країни: обрушив гривну, викликав валютну паніку, збільшив частку російських банків з 12% до 40%, наростив сукупний державний зовнішній борг з $ 30,2 млрд до $ 43,8 млрд, розтратив міжнародні валютні резерви, знизив інвестиції в економіку, а також дозволив втікачу екс-президенту Віктору Януковичу приховати свої активи. Про це йшлося у дослідженні «Українська економічна катастрофа 2013-2016 рр.», яке підготував економіст, старший науковий співробітник Центру з глобальної свободи та процвітання Інституту Катона у Вашингтоні Андрій Илларионов єкономический кризис Украина Марина Бурмака Национальній банк НацбанкІЛЛАРІОНОВ.

 

Для кращого розуміння події в Україні експерт порівняв ситуацію з Грузією, яка стала жертвою інтервенції з боку того ж агресора. Слід зауважити, що вплив російської агресії 2008 року на Грузію (в порівнянні з Україною) був набагато більшим. Крім того, на Грузію в 2008-09 рр. значно вплинула глобальна економічна криза. У 2013-17 рр. глобальних економічних криз не було, а зовнішня кон'юнктура для України була відносно сприятливою.

 

Іншими словами, за параметрами військової, геополітичної, фінансово-економічної уразливості саме Грузія в 2008-09 рр. перебувала в більш скрутному становищі, ніж Україна в 2014-16 рр. Проте, економічний спад в Україні виявився більш тривалим, більш глибоким і більш масштабним.

 

Головною причиною спаду економічної ситуації в Україні в 2015-16 рр. (поряд з військовою агресією) стала інтервенціоністська політика Національного банку.

 

Як показав проведений аналіз пана ІЛЛАРІОНОВА, інтервенціоністська політика, що проводиться керівництвом НБУ в 2014-2017 рр., сприяла:

Андрей Илларионов экономический кризис Украина Национальный банк

- розтраті міжнародних резервів України;

- створенню умов для валютної паніки і валютної кризи в лютому 2015 р .;

- нарощуванню державного боргу і перетворенню боргової проблеми на таку, що неможливо розв’язати у середньостроковій перспективі;

- посилення валютного регулювання, яке паралізувало платіжно-розрахункову систему, ускладнило інтеграцію України в світову економіку, що перешкоджає 

залученню іноземних інвестицій;

- удушенню вітчизняного банківського сектора;

- значним втратам депозитів фізичних і юридичних осіб;

- збільшенню навантаження на бюджетну систему;

- зниженню банківської щільності і фінансової глибини, що є ключовими факторами, що сприяють відновленню економічного зростання і підтримання його стійких темпів;

- втрати довіри до банківської системи і до української державної влади;

- селективної підтримки окремих комерційних банків, пов'язаних безпосередньо з керівництвом НБУ, а також з деякими іншими політиками України;

- приховуванню активів Януковича та інших керівників колишнього політичного режиму;

- значному збільшенню участі російських державних банків у банківській системі України;Андрей Илларионов экономический кризис Украина Национальный банк

- зниженню масштабів інвестицій в українську економіку;

- падінню обсягів українського експорту;

- продовженню і поглиблення економічної кризи в Україні в 2015 р .;

- перешкоджанню відновленню швидкого і стійкого економічного зростання в Україні у2016-2017 рр .;

- радикальному скороченню громадської підтримки найважливіших українських державних інститутів - Президента, Парламенту, Уряду, а також самої ідеї успішності демократичного політичного устрою в Україні.

 

На думку Андрія ІЛЛАРІОНОВА, у результаті проведення Нацбанком інтервенціоністської політики з придушення вітчизняного банківського сектора, величина інвестицій в українську економіку істотно знизилася, незважаючи на деяке просування в сфері економічних реформ, що проводилися українським урядом.

 

Повний текст дослідження Андрія ІЛЛАРІОНОВА «Українська економічна катастрофа 2013-2016 рр.»