Громадський діяч Марина Бурмака
03 квітня 2014

П А М’Я Т К А. Кровотеча: екстрені заходи

П А М’Я Т К А. Кровотеча: екстрені заходи

 

Майже кожній людині доводиться попадати у критичні ситуації, від знання першої допомоги при яких залежатиме життя потерпілих. Одна з таких ситуацій – кровотеча. Це витікання крові з ушкоджених кровоносних судин.

 

 

Класифікація кровотеч

1. За видом ушкодженої судини:

- артеріальна – червоний колір крові, кров витікає пульсуючим струменем;

- венозна - темний колір крові, кров витікає безупинно;

- капілярна – кровоточить уся поверхня рани;

- паренхіматозна – виникає при ушкодженні внутрішніх органів.

2. Залежно від напрямку витікання крові:

зовнішня  і  внутрішня.

 

Ознаки внутрішньої кровотечі:

-          утворення синцяна місці травми;

-          м’які тканини над місцем травми болісні, опухлі, тверді на дотик;

-          частий слабкий пульс;

-          часте дихання;

-          бліда шкіра, прохолодна на дотик;

-          нудота, блювання;

-          спрага;

-          кровотеча з природних отворів організму (рот, ніс та ін.).

Втрата 1-2 літрів крові може призвести до смерті.

 

При ушкодженні судин легень або грудної стінки та кровотечі у плевральну порожнину розвивається гемоторакс.  При незначній крововтраті (до 300 мл) симптоми можуть бути невиразні. При масивній внутрішньо плевральній кровотечі хворий скаржиться на загальну слабкість, задишку, біль і відчуття тяжкості в грудній клітці на стороні ураження. Спостерігається блідість шкіри, частий слабкий пульс, знижений артеріальний тиск, часте поверхневе дихання.

 

Зупинка артеріальної кровотечі

При зупинці артеріальної кровотечі спочатку притискають пальцем ушкоджену артерію вище місця поранення, де вона проходить поблизу кістки. Виконавши пальцеве притискання судини, потрібно швидко накласти   джгут чи стерильну пов’язку на стегно, гомілку, плече і передпліччя вище місця кровотечі, ближче до рани, на одяг чи м’яку підкладку з бинта, щоб не прищемити шкіру.

 

Правильність накладання джгута перевіряється відсутністю пульсу на периферичній судині. Час накладання джгута із зазначенням дати, години і хвилини вказують у записці, що підкладають під хід  джгута так, щоб її було добре видно.

 

Джгут на кінцівці варто тримати не більше  1,5 – 2 годин, щоб уникнути її змертвіння  нижче місця накладання джгута. У тих випадках, коли з моменту його накладення пройшло 2 години, потрібно виконати пальцеве притиснення артерії, повільно, контролюючи пульс, послабити джгут на 5-10 хв. І потім знову накласти його трохи вище попереднього місця. Таке тимчасове зняття джгута повторюють щогодини, доки потерпілому не буде надана хірургічна допомога (при цьому щораз роблять відмітку в записці).

 

Зупинка зовнішньої венозної і капілярної кровотечі проводиться так: накладають стерильну пов’язку, що стискає рану, закривають її стерильними серветками чи бинтом у 3-4 шари, зверху кладуть вату  і туго закріплюють бинтом, потім надають ушкодженій частині тіла піднятого положення  відносно тулуба. 

      

При внутрішніх кровотечах  на передбачувану область кровотечі кладуть холод, потерпілого негайно доставляють у лікувальну установу.

 

Наданням першої допомоги, зокрема накладенням первинної пов’язки, закриваються «ворота» для проникнення небезпечних хвороботворних мікробів, отруйних і радіоактивних речовин до організму людини.    

 

Пам’ятайте, що від вашого  знання та вміння своєчасно надати першу допомогу залежить життя людини.

 

_______________________

Пам’ятка підготовлена фахівцями Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва. 04111, м. Київ, вул. Салютна, 4

Центральний методичний кабінет – тел. 443-62-59, тел./ факс 443-82-27, e-mail: kсо.kуіv@mns.gov.ua